Twitter
URPL: Zaproszenie na konferencję prasową "Bezpieczeństwo powszechnie stosowanych produktów biobójczych (biocydów)" która odbędzie się w siedzibie Urzędu w dniu 7.11.2013 r.
Wielkość czcionki: A | A | A

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,
Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

ma przyjemność zaprosić Państwa

na konferencję prasową

Bezpieczeństwo powszechnie stosowanych produktów biobójczych (biocydów)

organizowaną w ramach Ogólnopolskiej Kampanii

Konferencja odbędzie się

7 listopada 2013 r. (czwartek)o godzinie 12.00
w siedzibie Urzędu, przy ul. Ząbkowskiej 41 w Warszawie
sala konferencyjna (parter)

Etymologia określenia biocyd (czyli produkt biobójczy) jest mieszana: pochodzi z języka greckiego (bios – życie) i łaciny (cida od caedere - zabijać), co symbolicznie podkreśla niezwykłe rozpowszechnienie tych produktów– są one bowiem wszechobecne z czego często nie zdajemy sobie sprawy.

Są to preparaty służące do higieny człowieka i zwierząt gospodarskich, produkty dezynfekujące, służące do konserwacji drewna, powłok, włókien, skóry, konstrukcji murowanych, służące do zwalczania gryzoni, służące od odstraszania i przywabiania (czyli repelenty i atraktanty), do konserwacji art. żywnościowych, paszy, a nawet produkty do balsamowania i konserwacji zwłok.

Naszym zamysłem jest przybliżenie niezwykle aktualnego zagadnienia bezpiecznego stosowania produktów biobójczych oraz przedstawienie systemu kontroli zatruć produktami biobójczymi; przedstawimy także przykłady zagrożeń związanych z użytkowaniem produktów biobójczych, omówimy nowe ustawodawstwo (obowiązujące od 1 września 2013 r.).Nowe rozporządzenie jest momentem przełomowym dla rynku wewnętrznego, ponieważ daje możliwość wnioskowania o wydanie zezwoleń na produkty biobójcze na poziomie UE, co pozwoli przemysłowi na bezpośrednie wprowadzanie swoich produktów do obrotu w całej UE. Nowe przepisy mają również ograniczyć badania na zwierzętach. Do celów rozpowszechniania informacji do wiadomości publicznej posłuży specjalna platforma informatyczna (R4BP); w nowym rozporządzeniu  znalazła się także nowa definicja nanomateriałów, opracowana przez Komisję.

Wiele spośród produktów biobójczych nie jest sprzedawanych na półkach sklepowych, znajdują się tylko w obrocie profesjonalnym, głównie dlatego, że niejednokrotnie zawierają one substancje czynne o najwyższym profilu zagrożenia. Stąd bardzo istotna jest nasza współpraca z ośrodkami informacji toksykologicznej, które udzielają pomocy w przypadku zatruć takimi produktami.

Mamy nadzieję, że konferencja ta przyniesie odpowiedzi na wiele pytań interesujących nie tylko specjalistów z tej dziedziny, ale także użytkowników produktów biobójczych – czyli praktycznie nas wszystkich.

Konferencję poprowadzi Wojciech Łuszczyna, rzecznik URPL

Program konferencji prasowej:

12.00-12.10  Powitanie, Prawo dotyczące produktów biobójczych, ze szczególnym uwzględnieniem nowości obowiązujących od 1 września 2013 r.

Barbara Jaworska-Łuczak
Wiceprezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ds. Produktów Biobójczych

12.10-12.30  Bezpieczeństwo i zagrożenia wynikające ze stosowania  produktów biobójczych

Dr n. med. Piotr Burda
Krajowy Konsultant w dziedzinie toksykologii  Kierownik Ośrodka Kontroli Zatruć Informacji Toksykologicznej

Od 12.30 Pytania dziennikarzy; dyskusja

źródło: http://www.urpl.gov.pl/

 

  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
  • login
Data aktualizacji strony: 2013-11-05

Informujmy, że portal onkologia-online.pl, korzysta z plików cookie (ciasteczka). Aby uzyskać więcej informacji o ich wykorzystywaniu,
przejdź do Polityki Prywatności. Kliknij "akceptuję" aby to okno nie pokazywało się więcej

Akceptuję